Mayda to je kreativní česká značka pro dámy

Originální, barevná a vlastnoruční – přesně taková je česká módní značka Mayda, která vznikla v roce 2006. Založila ji Magda Vachunová, která ve svém ateliéru v Lysé nad Labem vytváří jedinečné kousky. Setkat se s ní ale můžete i v Praze, kde má showroom pro svou značku a kde zároveň ladí poslední detaily přesně podle vašich přání.

 

 1. Na začátek bych Vás požádala, zda-li byste nám svou značku představila a přiblížila produkty, které jsou u Vás k dostání.

Oděvy pod značkou Mayda vznikají v Lysé na Labem. Jsou určeny pro Ženy, které jsou osobité a rády podtrhnou svou jedinečnost. Navrhujeme a vytváříme jak ucelené kolekce, tak se i věnujeme tvorbě na zakázku.

 

 1. Jak Vaše značka vznikla? Jak jste došla k rozhodnutí vytvořit si svou vlastní módní značku?

Vznikla v roce 2006, po době, kdy jsem navštěvovala několik vysokých škol a některé i současně a prošla jinými, byť také výtvarnými obory. Ujasnila jsem si, že je to móda, čemu se chci věnovat. I když k módě, potažmo textilu, jsem měla vztah již jako dítě, kdy jsem navštěvovala kroužek vyšívání, prošila si na šicím stroji poprvé prsty a vytvořila několik nezapomenutelných kreací pro sebe a své kamarádky.

 

 1. Kdo všechno se na vytváření oblečení podílí?

Já, moje krejčová a moje tiskařka. Dále spolupracuji s kreativními lidmi při navrhování vzorů a potisků. Na některých kolekcích spolupracuji i s lidmi z jiných oborů, jako třeba se studiem Tyformy.

 1. Jak probíhá vytvoření jednoho modelu krok za krokem? Jak přibližně dlouhý je tento proces – od obyčejného kusu látky k finální verzi pro zákazníka?

Jako první, je proces navrhování…kdy si najdu a procházím inspirační zdroje, přemýšlím nad celkovou koncepcí kolekce, abych si také ujasnila, jak by mohl vypadat vzor a koho bych k jeho vytvoření oslovila.

Pak přijde na řadu vytváření střihů pro jednotlivé modely a šití vzorků, které ukáží potřebné úpravy ve střihu a také zkoušení vhodných materiálů.

Poté následuje výroba potisku, pokud tiskneme sítotiskem, vyrobíme šablony a ty přeneseme na síta, případně u některých potisků nechám látky potisknout digitálně.

Pak model zhotovíme z vybrané látky ať potištěné či jednobarevné a pokud vše sedí, je to skvělé, pokud ne, musíme ještě střih upravit a zkusit ušít znova. A tak je potřeba připravit celou kolekci.

A to celé trvá zhruba 3 měsíce.

 1. Jaké techniky při výrobě používáte?

Pracuji hlavně s potisky, které buď navrhuji sama nebo spolupracuji s šikovnými grafiky a ilustrátory. Tiskneme technikou sítotisku a také používáme digitální tisk.

Dále mám ráda různé ruční techniky jako vyšívání či ruční plisování.

 1. Jaké používáte materiály? Čím se Vaše oblečení odlišuje od toho levného z dovozu?

Používám především přírodní materiály bavlnu, vlnu, hedvábí, dále také viskózu a jejich směsi.

Především víte, kdo a za jakých podmínek oblečení vyrobil. Nemusíte mít černé svědomí, že se na jeho výrobě podílely třeba děti. Pokud si totiž spočítáte náklady na výrobu tady u nás v Čechách, tak se dostanete na daleko vyšší částku než levný dovoz. Musíte si tedy klást otázku, jak je to možné, když to zboží za vámi cestuje přes půl světa, za jaký plat asi pracují ti lidé kteří se na výrobě podílejí…

 

 1. Kde čerpáte inspiraci pro vytváření nových kolekcí?

Pozoruji svět kolem sebe. Někdy mne inspirují lidé, události které prožívám, někdy třeba jen nějaké slovo vyřčené v pravou chvíli.

 

 1. Součástí Vaší tvorby je i šití na míru. Jak takový proces probíhá? Co všechno takto uzpůsobujete podle přání zákaznic?

Na míru šijeme a navrhujeme především svatební šaty.

V prvé řadě se sejdeme a popovídáme. Pro mne je důležité poznat ženu, pro kterou šaty vytvářím. Její osobnost, povahu… také samozřejmě zohledňuji postavu a osobní přání a preference. Pokud se tedy jedná o svatební šaty, je důležité i místo obřadu a roční období.

Po této první schůzce připravím cca do jednoho měsíce návrhy včetně vzorků materiálů. Po další schůzce, kde návrhy zkonzultujeme a po schválení návrhu a materiálu se pouštím do výroby. Jsou potřeba cca 3-4 zkoušky šatů, kde jsou možné ještě i nějaké drobné úpravy.

Dále také nabízíme drobné úpravy všech našich modelů. Jedná se o možnost výběru jiné barvy, úprava délky či ušití na míru podle vlastní velikosti.

Na míru se tvoří především svatební šaty.

 1. Jaký nejzajímavější kousek jste takto vytvářela?

Asi se nedá vypíchnout jeden… všechny šaty co jsem pro někoho vytvářela byly jedinečné, já na všech hrozně ráda pracovala.

Každé byly jiné různými požadavky, některé extravagantní, jiné klasičtější, ale všechny mne bavily.

 

 1. Jsou Vaše produkty pro někoho primárně určeny?

Ano, pro Ženy.

 

 1. Závěrem bych se chtěla zeptat, zda-li Vás napadá něco, co byste našim čtenářům na módním webu Eleganter, chtěla vzkázat?

Nebojte se nosit českou módu.