Bambutik je přední specialista na bambusové oblečení

Už od roku 2010 působí na českém trhu ryze domácí značka Bambutik.cz, která se zaměřuje na oblečení z bambusových vláken. To má velké příznivce nejen mezi sportovci a lidmi s citlivou pokožkou, ale i lidmi na každodenní nošení. Bambusová vlákna jsou jako superhrdinové mezi všemi ostatními tkaninami, mají totiž nadpřirozené schopnosti, jež vám pomohou k pohodlí.

 1. Na začátek bych Vás požádala, zda byste nám svou značku představili a přiblížili produkty, které jsou u Vás k dostání.

Bambutik je česká rodinná značka, jsme specialista na bambusové oblečení. To se vyznačuje hedvábnou hebkostí, antibakteriálními vlastnostmi (oblečení je rezistentní vůči zápachu), dobře saje, má lepší termoregulaci než bavlna. Je ideální na rekreační sport, aktivní trávení volného času, běžné nošení do práce…

 1. Kde jste se vlastně poprvé setkali s bambusovým oblečením? Popřípadě, jak jste přišli na to, že budete prodávat bambusové oblečení?

Původně jsme byli značka Afekt, kterou jsme založili před 8 lety s cílem vyrábět trička s vlastními kreativními designy. Všechno právě začalo tím, že jsme hledali vhodný a zajímavý materiál na trička s potiskem, nechtěli jsme kupovat reklamní bavlněný textil a ten potiskovat, chtěli jsme být jiní než ostatní. A když jsme cestovali po světě (Kanada a USA), setkali jsme se poprvé s bambusovým oblečením. Materiál nás nadchl svými vlastnostmi a bylo rozhodnuto. Jenomže po návratu do ČR jsme po první osobní schůzce s českým dodavatelem bambusových triček zjistili, že neodpovídají naší představě (nízká gramáž, trička byla skoro průhledná). Začali jsme tedy pátrat dále po Evropě, a protože neúspěšně, tak nás to přivedlo k vlastní výrobě. Po první dodávce černých a bílých triček se nám otevřel další prostor pro rozšíření sortimentu – přibyla trička pod košili, která jsme postupně střihově pilovali, s rozšířením barev a přesunem šicí výroby do Čech jsme představili i kolekci dámských elegantních modelů, dětských triček. Časem přibylo spodní prádlo, ručníky, ponožky. A s otevřením kamenné prodejny v Praze před 3 lety došlo i ke změně značky na Bambutik.

 1. Jak se oblečení z bambusu vlastně vyrábí? Respektive, jakým musí projít dřevnatý bambus zpracováním, aby se z něho stalo například tričko?

Bambusové oblečení se vyrábí stejně jako jiné viskózy, ale s tím rozdílem, že zde je jako původní surovina bambus (u klasické viskózy je to smrk, u modalu bukové dřevo). Tím si ponechává i lepší antibakteriální vlastnosti. Viskóza je regenerovaná celulóza, tzn. bambus je rozpuštěn do celulózy, ze které vstřikem vznikají viskózová vlákna, z těch vzniká příze a z ní se poté plete látka, tedy úplet.

 1. Odkud berete materiál na výrobu bambusového oblečení? Musíte ho dovážet? Pokud ano, tak v jaké podobě?

Výroba úpletu má několik fází. Zjednodušeně řečeno je na začátku příze, z té pletárna vyrobí (uplete) režný úplet a ten se poté barví. Několikrát jsme se pokoušeli vyrábět materiál v ČR – a to v různých fázích výroby, ale bohužel se nám nepodařilo s žádným z českých dodavatelů dosáhnout uspokojivých výsledků. Proto jsme se opět navrátili k našemu dodavateli v Číně, kde má výroba látek obecně nejdelší tradici. Šicí výrobu držíme tady v Čechách a tak to i zůstane, i když je to pro nás nyní paradoxně jedna z největších výzev, protože je zde zoufalý nedostatek pracovních sil, dobré šičky odcházejí do důchodu a mladé nenastupují. Neztrácíme ale naději, že se situace časem vyřeší.

 1. Co všechno lze z bambusového materiálu vyrobit? Na co je bambusová látka vhodná?

Jak již výše uvedené výhody napovídají, je to materiál vhodný na spodní prádlo, první vrstvu (tílka, trička), noční prádlo. Určitě se dají vyrobit i vrchní vrstvy (mikiny, bundy), ale vždy nízkogramážní, nebo poté s vyšším poměrem jiného materiálu.

 1. Kdo všechno se podílí na výrobě jednoho takového bambusového trička? Kolik je to lidí? A kolik hodin práce to přibližně představuje?

Na šicí výrobu nyní využíváme 3 české dílny – každá je jinak veliká a každá šije něco jiného. Jedna je veliký podnik se 100 šičkami, druhá je menší dílna s 10 zaměstnanci, třetí je malá chráněná dílna se 3 šičkami. Nedá se přesně určit, kolik hodin sešití trička zabere času a kolik lidí to dělá, záleží na velikosti dílny a organizaci práce dané dílny. Střih našich triček nebývá až na pár výjimek nijak složitý, ale je nutné přiznat, že práce se samotným materiálem je velmi náročná – viskóza je hodně pružná, jak se říká v odborné hantýrce „materiál hodně pracuje“, tzn. při výrobě musí v dílně dbát na neustálé přeměřování střihu, aby výsledný produkt odpovídal tabulce velikostí. Ne každá dílna si s tím umí poradit, proto jsme rádi, že stávající dílny věnují našim produktům patřičnou pozornost a péči.

 1. Kde vzniká Vaše inspirace na potisky oblečení?

Různě – máme vlastního grafika, který na základě našeho zadání připravuje designy, inspirací jsou nám i naši zákazníci, obvykle sportovci, kteří třeba nenajdou v naší nabídce sport, kterému se věnují, a tím nás navedou k dalšímu designu. Nyní úzce spolupracujeme s cestovní kanceláří Kudrna, pro kterou vyrábíme trička s motivy jejich zájezdů.

 1. V čem spočívají výhody bambusového oblečení?

Jak už jsme zmínili na začátku – bambusové oblečení je hedvábně jemné, antibakteriální, tzn. je odolné vůči zápachu, dobře saje a je termoregulační.

 1. A je vzhledem k materiálu, ze kterého je vyrobeno, nutné o něj nějak speciálně pečovat?

Bambus se pere max. na 40 stupňů, ideálně v šetrných pracích prostředcích. Nesmí se používat aviváž, která by už tak jemný materiál ještě změkčila. Není třeba ho žehlit, vyvěsí se samo.

 1. Je Vaše zboží pro někoho primárně určeno?

Bambusové oblečení je obecně to nejjemnější, co můžete nosit. Je tím pádem vhodné i pro lidi s kožními problémy, nebo s citlivou pokožkou. Jedním z našich věrných zákazníků je nejznámější pacient s Nemocí motýlích křídel David Fibichr, pro kterého jsme ušili kolekci tepláků a roláků – napsal nám, že v našem oblečení je mu opravdu dobře, nikde ho neodírá a nezpůsobuje mu žádné bolestivé trhliny na kůži. To pro nás byl největší důkaz, že naše oblečení dosahuje kvalit, které tvrdíme.   Tím, že je naše oblečení antibakteriální a dobře saje pot, si najde své věrné příznivce v řadách sportovců, cestovatelů, kteří počítají každý kousek oblečení do batohu. A v neposlední řadě máme obrovskou skupinu zákazníků – manažerů, kteří tráví v našich tričkách pod košili hodiny v zasedačkách a autech… Naše oblečení je opravdu pro každého, kdo má rád pohodlí a žije aktivním životem.

 1. Závěrem bych se chtěla zeptat, zda-li Vás napadá něco, co byste našim čtenářům na módním webu Eleganter, chtěli vzkázat?

Všechny srdečně zdravíme, přejeme jim pěkné nadcházející léto a rádi je přivítáme u nás v Bambutiku 🙂