Život není jenom o eleganci a perfektním vzhledu, ale také o praktičnosti a nezbytnosti. Když potřebujete doběhnout na úřad, vzít si věci do práce, nakoupit na týden dopředu a vyzvednout dítě ze školky, pak z ramene neustále padající kabelka jednoduše není tím pravým kandidátem na tuto práci. Protože v podobných případech má člověk pocit, že jediné, co ho může zachránit je něco podobně velkého jako je pytel Santa Clause, a to i v případě, že to není pravda.
Dámské batohy vám totiž mohou nabídnout podobné výhody a bezednost a to dokonce v mnohem hezčím balení. Dámské batohy jsou praktické, pohodlné a hodně se toho do nich vejde, zároveň si je podle stylu můžete vzít jak k romantickým šatům, tak ke koženým kalhotám. Batohy už nejsou jenom jednobarevné „bágly“, které si s sebou nosili trampové na stanování, dnes už můžete vybírat z mnoha kategorií, stylů a střihů.
Jednoduché členění dámských batohů
Dámské batohy lze klasifikovat podle jejich vzhledu a užitečnosti. Například velmi důležitým činitelem je počet kapes. Ve zjednodušené formě by se dalo říci, že čím větší počet kapes dámský batoh má, tím ztrácí na elegantnosti, ale zároveň nabývá na praktičnosti. Něco podobného lze říci i podle velikosti dámského batohu. Samozřejmě ale velmi záleží na jeho celkové koncepci – například batoh s kytičkami bude vypadat romanticky, ať už bude mít kapes dvacet nebo jednu, naproti tomu outdoorový batoh bude pořád vypadat, jako kdybyste jela domů z kolejí se špinavým prádlem. Samozřejmostí je také dělení podle účelu, na který chcete dámský batoh mít. Pokud do něho budete například dávat notebook, neměla byste zapomenout na vypolstrovanou kapsu, která vašemu elektronickému miláčkovi zajistí pohodlí, naproti tomu na rohlíky a mléko byste takový batoh nevyužila. Dámské batohy jsou důležitým doplňkem, který byste si do své skříně měla pořídit i vy.
Dámské batohy jsou neodolatelným společníkem pro výlety i každodenní cesty
Ideální nejen pro malé cesty do přírody. Dnešní dámské batohy jsou doplňkem, bez něhož se neobejde snad žádná výprava, ať už je to v podstatě kamkoliv. Na trhu je naštěstí pestrá nabídka, takže malé batůžky nebo naopak větší krosny určitě budou k dispozici v mnoha různých variantách. Samozřejmě nejen podle barev, musíme si promyslet i účelnost. Pokud se vydáváte třeba do přírody často a vracíte se k večeru, bude malý batůžek přímo vzornou oporou.
Materiál tu také hraje důležitou roli, nepodceňujte proto výběr
U batohu není klíčová jen barva, samozřejmě si musíme rozmyslet i materiál. Dámské batohy totiž nabídnou nejen kůži (která je drahá, po stránce designu nesmrtelná a vydrží doslova věky), ale i mnoho dalšího. Látkové batohy tu byly vždycky, ale jejich doba dnes rozhodně není – kvůli většímu výběru materiálů na aktuálním trhu trochu ustupují do pozadí. Praktickému využití, třeba pro přírodní procházky, se ale nedá vůbec nic vytknout!
Hodí se i do každého počasí, můžete je nosit nejen při letních procházkách, ale i během zimy, kdy se většinou dopravujete co nejrychleji z bodu A do bodu B – teplo je prostě teplo. V každém případě, batoh není jen nějaký menší doplněk, který nosíme hlavně na sport. Je totiž víceúčelovým přítelem pro každý den, veselý potisk pak nikdy není tak docela od věci. Nechcete přeci jen jednobarevný kousek, který nikoho v okolí nerozveselí?
Alternativa ke kabelce, co je navíc mnohem efektivnější
Dámské batohy do města, ty jsou ideální variantou kabelky. Není přeci třeba jen výsostná elegance, někdy dostane přednost spíše účelnost, co myslíte? Moderní batohy, tak jak je důvěrně známe, přitom za sebou nemají moc dlouhou historii. Začalo to vše před dvěma stoletími, kdy se v Norsku objevil první prototyp – vak z kůže, opatřený dřevěným rámem. Později se stal ideální složkou vojenské výstroje v USA. Ale když jistý Lloyd Nelson uviděl, že eskymácké národy Aljašky mají jednoduché popruhy z kůže tuleňů a silnějších větví, napodobil je a v roce 1922 přišel s prvním batůžkem moderního střihu.
Později se objevil na batozích i zip (zhruba v roce 1938), což usnadnilo používání ještě více. Do výroby se dostalo i poměrně levné umělé vlákno, takže větší produkci pro veřejnost už nic nebránilo. Samozřejmě, v sedmdesátých letech byl hitem maličký batůžek, dnes už je to třeba jinak, ale v principu se zase tolik nezměnilo.
Dámské batohy se líbí všem, nosit se dají skoro kamkoliv
Na vysokou školu do poslucháren nebo někam do přírody. Průměrný dámský batoh si vezmete doslova na tisíc a jedno místo. Pokud si chcete vybrat ten pravý batoh, měla byste si odpovědět na pár základních otázek. Pozor, jsou hodně důležité! Bez jejich vyhodnocení snad ani nechoďte do obchodu nebo nebrouzdejte po e-shopech. Takže…
- Na co batoh vlastně potřebujete?
- Na jak dlouhou „výpravu“ to bude?
- Hodláte s batohem jen chodit v terénu, případně jen občas přenést pár věcí?
Tyto tři otázky jsou skutečně klíčové. Existuje však samozřejmě rozdělení, které hodně pomůže. Batohy se dělí do trojice typů, malé – s objemem do 35 litrů, střední – 36 až 55 litrů a velké, ty jsou nad hranici 55 litrů objemu. Pak se dělí batohy i podle toho, nač se používají. Zde je nepřeberné množství druhů, dalo by se říci…
Máme totiž batohy freeridové, skialpové a lezecké, kde asi nemusíme jejich využití déle rozvádět. Městské a školní, potažmo turistické, jsou na trhu nejčastěji žádaným artiklem, což se také rozumí samo sebou. Zatímco expediční batohy odolají větru, dešti, mlze a snad i blesku (s nadsázkou řečeno), turistické batohy jsou univerzální klasika.
Pohodlí je klíčové, u turistické varianty se na něj určitě zaměřte
Komfort, bez toho to prostě ani náhodou nejde. Zvláště u delších pochodů přírodou je to velmi důležité. Dámské batohy, co nejsou v takzvaně odlehčené variantě, si na podobné výlety určitě neberte. Tedy pokud si jej chcete patřičně užít! Ujistěte se, že batoh sedne přesně na míru a nebude vás nikde tlačit. Nevhodný batoh je stejně špatný, jako nevhodné boty – jen vás to zabolí trošku jinde.
Pro výlety třeba na sever Evropy bude zapotřebí batoh z kategorie par excellence. Jen s ním totiž všechny menší nebo větší nástrahy terénu projdete zdárně. Pevnější batoh se hodí i do letadla, kde v zavazadlovém prostoru snáze odolá vlivům vnějšího prostředí a pohazování ze strany personálu, to je prostě kolorit. Speciální variantou jsou pak cyklobatohy, jejichž objem obvykle ani nepřesáhne deset litrů.